Блок живлення PS-2405
Основні характеристики
- Wide range of input voltage: 100~240VAC Short-circuit protection;
- No load power consumption: <0.75W 100% full load aging test;
Застосування
Спеціалізовані блоки живлення Kinco призначені для забезпечення надійного функціонування елементів автоматики, таких як панелі оператора, контролери PLC, вагові модулі і різні модулі розширення
Файли документації:
Опис продукту
Output Specifications
| DC VOLTAGE | 24V |
| RATED CURRENT | 5A |
| CURRENT RANGE | 0~5A |
| RATED POWER | 120W |
| RIPPLE & NOISE(Max) | 200mVp-p |
| VOLTAGE TOLERANCE | ±2% |
| LINE REGULATION | ±1% |
| LOAD REGULATION | ±2% |
| SETUP TIME1 | 500mS/230V 1000mS/115V @ full load |
| RISE TIME1 | 30mS @ full load |
| HOLD UP TIME (Typ.) | 50mS/230V 20mS/115V @ full load |
Input Specifications
| VOLTAGE RANGE | 100~240VAC 120~370VDC |
| FREQUENCY RANGE | 47~63Hz |
| EFFICIENCY (Typ.) | 88% |
| AC CURRENT(Max.) | < 2.3A |
| INRUSH CURRENT(Typ.) | COLD START 20A/115VAC 40A/230VAC |
| LEAKAGE CURRENT | <1mA/240VAC |
Other Specifications
| WORKING TEMP | -20℃~+70℃ (Refer to Derating curve) |
| WORKING HUMIDITY | 20 ~ 90% RH Non-condensing |
| STORAGE TEMP | -40℃ ~ +850℃ |
| STORAGE HUMIDITY | 10 ~ 95% RH |
| SATETY STANDARDS | EN60950-1 approved |
| WITHSTAND VOLTAGE | I/P-O/P:3KVAC I/P-FG:2KVAC O/P-FG:0.5KVAC |
| EMC EMISSION | Compliance to EN55022 (CISPR22) CLASS B ,EN61000-3-2,-3 |
| EMC IMMUNITY | Compliance to EN61000-4-2,3,4,5,6,8,11 EN61000-6-1 cirteria A |
| DIMENSION | 125*99*55MM (L*H*W) |
| WEIGHT | 450g |
Додатковi товари
-

Модуль розширення Kinco K522-16DT
- Output point: 16, divided into 4 groups, each group with 4 channels;
- Output type: source (common-cathode);
- Signal indication: Separated LED indicates for each channel;
-

Модуль розширення Kinco K522-16XR
- Output point: 16, divided into 4 groups, each group with 4 channels;
- Output type: source (common-cathode);
- Signal indication: Separated LED indicates for each channel;
-

Модуль розширення Kinco K521-08DX
- Input point: 8, divided into 2 groups, each group with 4 channels;
- Input type: source (common-cathode);
- Signal indication: Separated LED indicates for each channel;
-

Модуль розширення Kinco K521-16DX
- Input point: 16, divided into 2 groups, each group with 8 channels;
- Input type: source (common-cathode);
- Signal indication: Separated LED indicates for each channel;
-

Kinco PLC K506EA-30AT
- Built-in I/O points: 30 I/O, DI 14*DC24V, DO 10*DC24V, DO is transistor output, AI 4*IV, AO 2*IV, AI/AO support 4-20mA/1-5V/0-20mA/0-10V signal forms;
- Connectable expansion modules: Yes. At most 9 expansion modules;







